Thursday, December 19, 2013

Pie-Pie, you are something else!


Yesterday this snow bunny took me through the sunny, snow covered fields on the most fun ride ever!

As we crossed over the tennis court and down a hill, I leaned far forward to hug him up and he moved into the sweetest, light and airy trot. Pie is a good mover which means he looks good at the trot and canter, but he feels even better! My body was just transported across the snow without one jiggle or jolt!

He moved lightly the entire ride, lifting his feet out of the snow, effortlessly lilting into a trot every so often on his own. He was clearly having as much fun as me. What a perfect ride. I love this horse!

7 comments:

 1. Replies
  1. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
   Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
   Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
   Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
   Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

   Delete
 2. pure magic!! Snow riding is so much fun! I always forget it when the darkness moves in but YAY snow riding!!!!!

  ReplyDelete
 3. You describe the ride so beautifully I can almost feel it. I know from earlier posts that he's a lovely mover, so I bet the smow enhanced it even more. What a sweet boy he is. So glad you got this magical ride.
  Hope you and your family have a wonderful holiday season!

  ReplyDelete
  Replies
  1. I thought of you Carol as he transported me effortlessly across the snow. You've said before that he would make a great dressage horse - I believe you! His whole way about him is so light and graceful yet he is huge!

   Happy holidays to you too and everyone, horse and human, at Five Fires!

   Delete

Thanks for taking the time to visit Honeysuckle Faire!