Thursday, January 2, 2014

'cause we believe in you


Another snowy ride on my Foggy boy this afternoon. I rarely ride him bareback because of his unusually high withers but today's cold temperatures demanded bareback for warmth. He was just adorable and we had a great ride over hill and dale.

Maizie's school got the brilliant idea that they should start back on January 2nd this year. Ick. So she went today, but then Mother Nature's powdery gift that arrived during my Foggy ride has made our Friday morning happier - the school just sent a text - two hour delay tomorrow!!!! Hooray!

Update - Friday morning - 8:23am - No School!!! La, la, la...

9 comments:

 1. I love snow days! We have had hardly any snow this year. I hope by next winter Luna will be broke enough to ride in the snow. I've always wanted to do that! :)

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Ranch Girl! I can't believe you have time to blog with that little sweetie pie in the house! Don't wish for snow - brrrr it is cold here!

   Delete
  2. Çit - Tel Örgü - Panel Çit
   Panel Çit ve Tel Çit, Tel Örgü citbu.com'da
   Panel çitler ilk etapta tel örgü sistemi içerisinde düşünülerek güvenlik amacıyla tercih edilmektedir. Özellikle de büyük şehirlerde bahçeye sahip olan kişilerin bahçe etraflarını Çit ile kaplatarak dışarıdan yabancı kişilere girişi engellemesi gerekmektedir. Sadece yabancı kişilere karşı değil kedi, köpek gibi hayvanların girişini de kapatarak bu alanı koruması gereken kişiler böylelikle daha rahat edecek olup kendilerini de koruma altına alacaklardır.
   Tel örgüler daha çok güvenliğin sağlanması adına kullanılmaktadır. İç tarafı dış etkenlerden korumak amacıyla tercih edilen tel örgüler bu sayede daha çok alana yayılmakta ve çok fazla alanda tercih edilmektedir. Sizler de tel örgüleri kendinize ait olan tarla, bahçe, garaj, park gibi alanların çevrelerine inşa ederek rahatlıkla kullanabilir, uzun ömürlü olarak kullanma imkanına sahip olup yapılarınızı en iyi şekilde dış etkenlere karşı dirençli tutabilirsiniz.
   Çoğu zaman çeşitli yapıların çevresine güvenlik önlemlerinin artırılması için belirli sistemler yerleştirilir. Daha güvenli yapıların olması, dışarıdan içeriye yabancı kişilerin ve hayvanların girmesini engellemek amacıyla tel örgü sistemleri içerisinde yer alan jiletli tel tercih edilebilr. Jiletli tel en çok talep edilen yüksek güvenlik önlemleri arasında yer almaktadır. Dikenli tellerin çok yeterli olmadını ya da daha tehlikeli bölgelere daha güvenli tellerin çevrilmesi amacıyla jiletli tellere her zaman için ihtiyaç duyulmaktadır. citbu.com

   Delete
 2. Back to school already?? That does not seem right in any way at all. Mother Nature showed them! Lame school administrators!! Bareback is a must these days if you can! Of course I am no good at it, but I know it must be like sitting atop a furnace. Sounds pretty nice on a frigid day. There is something so magical about a snowy ride in winter..which sounds very cliche now that I read it! hah! But is IS magical! there is something about those sparkling snowflakes that changes everything.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Hi Colleen! Snowflakes would be more magical than this miserable cold!

   Delete
 3. How beautiful to celebrate the New Year with a bareback ride on Foggy !
  Wishing you joyful adventures and Happy Trails in 2014.
  I have been contemplating adopting an OTTB this year.
  All the best,
  Willow

  ReplyDelete
  Replies
  1. Oh, Willow, if you get an OTTB you will be in for a blissful existence!!!!!! So joyful and happy being with these Thoroughbreds!

   Delete
 4. I toyed with bareback, but Harley is too unpredictable and wild with this wintry weather!
  Poor Maizie--what a short break! Kids up here got an extra 2 days from the storm.

  ReplyDelete
  Replies
  1. We got some extra days now because of cold - yay! Except too cold to do much with ponies!

   Delete

Thanks for taking the time to visit Honeysuckle Faire!